Asset Publisher
Czym zajmuje się Zespół Ochrony Lasu w Opolu
Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.
Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:
- biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne),
- abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury),
- antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).
Instrukcja Ochrony Lasu cele ochrony lasu określa następująco:
"W ochronie lasu za priorytetowe uznaje się działania profilaktyczne oraz ochronne wykorzystujące metody biologiczne. Przy ustalaniu sposobu postępowania ochronnego, terminów prowadzenia obserwacji itp. w związku z nabywaniem doświadczenia i postępem wiedzy o zjawiskach, dopuszcza się zasadę modyfikacji metod zamieszczonych w „Instrukcji ochrony lasu" przez ZOL".
Asset Publisher
Występowanie szkodników korzeni na terenie RDLP Katowice
Występowanie szkodników korzeni na terenie RDLP Katowice
Na podstawie wykonanych jesienią 2018 roku analiz materiałów z kontroli występowania szkodników korzeni stwierdzono zagrożenie w 14. nadleśnictwach (patrz mapka). W porównaniu do roku ubiegłego, liczba zagrożonych nadleśnictw nie uległa zmianie. Wśród zagrożonych nadleśnictw ujęto ponadto Nadleśnictwo Złoty Potok, w którym na wniosek Zespołu Ochrony Lasu w Opolu odstąpiono od poszukiwań na powierzchniach, w których stwierdzono zagrożenie w 2017 roku ze strony 3-letnich pędraków chrabąszczy (szczep jednorodny), a w których w roku bieżącym byłyby stwierdzane jedynie postacie doskonałe chrabąszczy.
Dariusz Hutka
(Poniżej do pobrania cały komentarz).