Wydawca treści
Czym zajmuje się Zespół Ochrony Lasu w Opolu
Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.
Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:
- biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne),
- abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury),
- antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).
Instrukcja Ochrony Lasu cele ochrony lasu określa następująco:
"W ochronie lasu za priorytetowe uznaje się działania profilaktyczne oraz ochronne wykorzystujące metody biologiczne. Przy ustalaniu sposobu postępowania ochronnego, terminów prowadzenia obserwacji itp. w związku z nabywaniem doświadczenia i postępem wiedzy o zjawiskach, dopuszcza się zasadę modyfikacji metod zamieszczonych w „Instrukcji ochrony lasu" przez ZOL".
Najnowsze aktualności
Informacja o cięciach sanitarnych w 2018 roku na terenie RDLP Katowice
Informacja o cięciach sanitarnych w 2018 roku na terenie RDLP Katowice
Zespół Ochrony Lasu w Opolu realizując postanowienia Instrukcji Ochrony Lasu (→ § 93, p.8) przedkłada informację podsumowującą wyniki cięć sanitarnych zrealizowanych w nadleśnictwach RDLP w Katowicach w roku 2018 wraz z oceną sytuacji zdrowotno-sanitarnej drzewostanów, nasilenia występowania owadzich szkodników wtórnych oraz prognozą rozmiaru cięć sanitarnych na rok 2019.
W roku 2018 rozmiar oddziaływania ważniejszych środowiskowych czynników abiotycznych i biotycznych w obszarze RDLP Katowice mających wpływ na osłabienie drzewostanów i w następstwie predestynujących drzewa do zasiedleń przez owadzie szkodniki wtórne, wg zarejestrowanych przez nadleśnictwa (→ w Formularzu nr 4 IOL) powierzchni uszkodzeń, obejmował areał 49,6 tys. ha lasu.
Grzegorz Guzik
(Poniżej do pobrania pełny tekst informacji).