Informacja ze strony LP Informacja ze strony LP

Bóbr europejski

Bóbr europejski (Castor fiber) jest gatunkiem ziemnowodnego gryzonia z rodziny bobrowatych (Castoridae). Uważany za największego gryzonia Eurazji. Masa ciała dorosłego osobnika dochodzi do 30 kg, a długość ciała do 110 cm. Prowadzi nocny tryb życia. Może przebywać nieprzerwanie pod wodą do 15 minut. Bóbr należy do nielicznego grona gatunków, które potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom bobry potrafią ściąć bardzo grube drzewa. Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należą budowane przez nie tamy i żeremia. W lesie potrafi wyrządzać szkody nie tylko ścinając drzewa ale również przyczyniając się do zatapiania i wymakania fragmentów lasu. W większości krajów europejskich bóbr europejski podlega ochronie na podstawie „Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk” a także tzw. „dyrektywy siedliskowej”. W Polsce jest gatunkiem częściowo chronionym.


Pracownicy Zespołu Ochrony Lasu szkolili z szacowania szkód wyrządzanych przez ssaki w lesie

W dniu 13. marca 2018 roku pracownicy Zespołu Ochrony Lasu w Opolu rozpoczęli cykl szkoleń dla pracowników nadleśnictw katowickiej RDLP, mających na celu przypomnienie zasad kontroli i oceny zagrożeń powodowanych przez ssaki w uprawach, młodnikach i drzewostanach starszych zgodnie z §105 i §106 Instrukcji Ochrony Lasu.

Zwierzyna w lasach

Zwierzyna w lasach od wielu lat budzi wiele emocji.

Spacerowicze, miłośnicy przyrody z pewnością chcieliby na każdym kroku spotykać śpiewające ptaszki, sarnę czy też jelenia. Podobne odczucia mają myśliwi. Gospodarze - leśnicy mają jednak do zrealizowania jedną z wielu misji, do których należy zachowanie ciągłości lasu. Ścięte stare drzewa musi zastąpić młode pokolenie pochodzące z sadzenia lub z samosiewu. Duża presja roślinożernych ssaków często niweczy trudy leśników poprzez zgryzanie, wydeptywanie, czemchanie i spałowanie drzewek, szczególnie cennych gatunków liściastych, a także modrzewia i jodły. Przeprowadzona w 2014 roku inwentaryzacja szkód istotnych od zwierzyny (ponad 20% uszkodzonych młodych drzew) na terenie RDLP w Katowicach ujawniła 3,1 tys. ha uszkodzonych upraw, oraz 2,7 tys. ha ospałowanych młodników.

Próby poprawy bytowania zwierzyny poprzez wykładanie drzew zgryzowych, utrzymanie w dobrej kulturze łąk śródleśnych, uprawianie poletek łowieckich, paśniki lizawki sztuczne wodopoje są niewystarczające.

Wysokie stany zwierzyny płowej zmuszają corocznie do ochrony upraw i młodników, co jest realizowane poprzez grodzenia upraw, mechaniczne i chemiczne zabezpieczanie sadzonek przed zgryzaniem i spałowaniem za pomocą różnych osłon i repelentów.

Dariusz Hutka


Ssaki roślinożerne

Wysokie koszty pociąga za sobą ochrona najmłodszego pokolenia lasu, które stanowi szczególnie atrakcyjny pokarm dla wielu zwierząt leśnych. Odnowienia i zalesienia nie byłyby możliwe, gdyby nie zastosowano grodzenia upraw, palikowania poszczególnych sadzonek czy innych sposobów zabezpieczania przed zwierzyną.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kontrola lotu brudnicy mniszki

Kontrola lotu brudnicy mniszki

Wyniki kontroli lotu brudnicy mniszki przeprowadzonej latem br. w drzewostanach RDLP Katowice ujawniły stany ostrzegawcze i stany zagrożenia w 168. drzewostanach/oddziałach na terenie 16. nadleśnictw, 40. leśnictw. Stany zagrożenia w stopniu silnym (+++) stwierdzono w 1 oddziale, w stopniu średnim (++) w 1 oddziale,  w stopniu słabym (+) w 13 oddziałach.

                                                                                                                 Grzegorz Guzik

(Poniżej zamieszczony jest komentarz i formularz nr 10).